2 Ağustos 2015 Pazar

Hackathon da bitti. Nasıl mı bitti ?

Herkese merhaba ! 

Günlerdir beklediğimiz hackathon geldi de geçti bile. Bu yazı hackathon hakkında bir değerlendirme yazısı olacak. Öncelikle sizin de bildiğiniz gibi bu alanında yapılan bir ilkti. Bu nedenle aslında anlamı çok büyük. Yeni  şeylere girişmek tamamen cesaret ve vizyon işi. Bunu gerçekleştirebilen böyle bir ekip liderine ve böyle bir ekibe sahip olduğum için kendimi ne kadar şanslı hissettiğimi anlatmam çok zor. Ama buraya gelerek ne kadar doğru bir şey yaptığımı bir kez daha anladım.  


Hackathon'a gelirsek… Öncelikle, eğer böylesine odadan 48 saat çıkmamacasına bir şey yapacaksanız, ortamı kendinize göre, en rahat şekilde ayarlamak çok önemli.  Hocamız bunun farkında olacak ki, odamızı buna uygun dizayn etmekle başlamak yaptığımız en doğru adımlardan biri oldu. Ev ortamı yaratmak içi döşediğimiz halılardan tutun açık büfe mutfağımıza, grup çalışmasını kolaylaştıran ortak monitörlerimizden ödül şekerlerimize kadar her şeyi hazır ettik. Sonrasında tek kalan görevleri tamamlamak oldu. Hackathon süresinde Chickpeas ve Beans olmak üzere iki grup oluşturarak iki gün boyunca görevleri tamamlamak için kapıştık. Bu gruplardan biri, Ahmet Hoca o takımda olduğu için çok şanslıydı ama sonuç olarak dostluk kazandı tabi. İlgili insanların takip etmesi için açtığımız Twitter hesabından mümkün olduğu kadar güncel yayınlar yapmaya çalıştık. Bu bence bu tarz organizasyonlar için çok önemli ve doğru bir adım. Böylece yaptığımız işi başkalarıyla paylaşma imkanı bulduk. Bunun haricinde, yaptığımız görevlere dair kodları Wiki hesabında paylaştık ki gene bu alana gönül vermiş insanlar da bu kaynaklara ulaşabilsin. Umuyorum ki yeterince açıklayıcı olsun. 

Hackathon'u 48 saat boyunca toplamda yaklaşık 9 saatlik uykuyla tamamladık. Bu bizi tabii ki zorladı. Bir yerden sonra odaklanma sorunu yaşadık ama gene de başarıyla tamamlamış olmak çok güzel. Odak sorunu yaşadığımız anlarda kahve makinemiz hemen koşa koşa yardıma geldi. Çok tatlı değil mi ?! Kod yazarken çok çabuk acıkabiliyor insan, şanslıyız ki yiyecek depomuz da kahve makinemiz kadar yardımseverdi bize karşı. Bunları önceden düşünüp gerekli alışverişi baştan yapmak çok mantıklı bir hareket oldu bu iki gün için.

Uyku sorunumuz haricinde diyebilirim ki her şey çok güzel ve yeterliydi. İş yükümüz gayet iyiydi. Alıştırma görevinden sonra asıl göreve geçtik ve bunları bir anda değil, birini tamamladıktan sonra yeni göreve geçme şeklinde yaptık. Bu da işin heyecanını kaybetmememizi sağladı ve bu sayede tüm konsantrasyonumuzu tek bir göreve verebildik. Toplamda 7 görevimiz vardı ancak zaman kısıtlaması sebebiyle sadece 5 tanesini yetiştirdik. O da nazar boncuğu olsun. Ahmet Hoca çoğu zaman bizimle olduğu için, sorularımıza hızlı cevaplar alabildik ve bu da takıldığımız yerlerde yavaşlamamızı engelledi. Odamız çok konforlu olduğu için uyumak konusunda da sıkıntısız bir biçimde odamızı kullandık. 

Yaptığımız etkinlik hepimiz için de bir ilkti. Kendi adıma söylemem gerekirse bu kesinlikle olacağını hayal etmediğim ancak hep de bir parçası olmak istediğim türden bir şeydi. Bu nedenle bu proje hayata geçtiği için çok mutluyum. Bizim attığımız bu adım umarım çok daha büyük kitlelere ulaşarak ilerler ve biyoinformatik tanınmaya ve gelişmeye devam eder.

Şimdilik hoşça kalın. 

FC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder