2 Ağustos 2015 Pazar

Biyo Hackathon Üzerine Düşünceler

Herkese merhabalar!
Bugün bloğumuzda bir yoğunluk olabilir, lütfen mazur görün zira geçtiğimiz hafta tamamladığımız Biyo Hackathon ile ilgili görüşlerimizi paylaşıyor olacağız. Öncelikle söylemek isterim ki çoğumuzun ilk hackathon deneyimi ve hatta alanında bir ilk olan bu etkinliğimiz hepimiz için çok güzel bir tecrübe oldu. Özellikle hep birlikte bir ilke imza atarak Türkiye'nin biyoinformatik alanındaki ilk hackathon etkinliğini tamamlamaktan hepimiz gurur duyuyoruz. Ama eğer objektif olarak değerlendirmeye çalışırsak:


  • 48 saat sürekli uyanık kalmak için epey uzun bir süre o yüzden çok yorgun düştüğümüz, sabaha karşıya denk gelen saatlerde dayanamayarak hepimiz dinlendik. Eğer bu süre 48'den 36'ya düşürülürse ikinci günün uykusundan tasarruf edilebilir ve zaman daha verimli kullanılabilirdi. Ancak biz dinlenme ve yemek zamanları dışında zamanımızın neredeyse tamamını kod yazarak geçirdiğimiz için birçok şeyi 48 saate sığdırabildik.
  • Değinmek istediğim bir diğer unsur ise iki farklı grup halinde bir yarışma içerisinde bulunmamızdı. Bu rekabet ortamının olumlu yanı şuydu ki bizi sürekli düşünmeye ve durmak bilmeksizin karşı takımı geçmeye çalışmaya zorladı. Öte yandan, doğal olarak bu hızlı ortam içinde bazılarımız yazılan koda yetişmekte ve anlamakta güçlük çekti. Demek istediğim şu ki bir rekabet ortamı olacaksa yarışan takımların arasındaki iletişim gerginlikleri engellemekte özellikle çok önemli bir unsur olacak ve takımların genel olarak eşit güçte olması herkesin katılma şansını ve bir konunun geçiştirilmesini engelleyecektir. Şanslıyız ki bizim etkinliğimizde gruplar arasında herhangi bir gerginlik veya anlaşmazlık yaşanmadı :) 
  • Bir başka önemli konu ise uzun süreler boyunca aynı ortamda bulunulan yerin rahatlığıydı. Biz buna çok önem verdiğimiz için işe başlamadan önce yerleri halıyla kaplamaya varan eylemlerde bulunduk. Kahve, çay gibi içeceklerin ve gerektiğinde hızlıca enerji veren atıştırmalıkların ortamda bulunması da etkinliğin sağlığı açısından yine çok önemliydi. Biz de tüm imkanlarımızı seferber ederek battaniyeden yastığa, oda kokusundan çay makinesine kadar her şeyin elimizde olmasına çok özen gösterdik ve bu konuda hiç sıkıntı çekmedik.
  • Etkinliğin görevler olarak ağırlığına gelirsek görevlerin sıralı bir şekilde bir önceki tamamlanmak koşuluyla verilmesi bizi kafa karışıklığından korudu ve o anda ne yapıyorsak ona odaklanmamızı sağladı. Yine aynı şekilde her görevin kendi içinde kısım kısım puanlanması da bu konuda çok yardımcı oldu. Bize verilen görevler gittikçe zorlaşmak üzere seçilmişti, bu da konuya alışarak ilerlememizi sağladı ve daha en başta "Yapamıyoruz!" diyerek konudan soğumamızı engelledi.

Genel olarak konuşmak gerekirse hepimiz böyle bir şansı değerlendirerek bu işe giriştiğimize çok 
memnunuz. Görevlerin hepsini tamamlayamasak da bize verilen en zor görevi hocamızın yardımıyla mantıklı sonuçlar verecek şekilde tamamlamış olmaktan da kıvanç duyuyoruz. Eğer benim değerlendirmelerimde atladığım bir şey olduysa da kusuruma bakmayın, umarım ki arkadaşlarım atladığım kısımları kapatacaktır. Şimdilik bu kadar, ileride yapılacak başka biyo-hackathonlardan bahsetmek veya onlarda buluşmak dileğiyle :)

H. Cansu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder