3 Ağustos 2015 Pazartesi

Bir Pazar Ertesi, 3 Ağustos

d3, veri görüntülemede inanılmaz seçenekler sunan oldukça pratik kullanıma sahip bir JavaScript kütüphanesidir. Biz de stajda d3 ile veri görüntüleme konusunda tecrübe ediniyoruz.

d3'e öncelikle http://d3js.org/ adresinden erişebilirsiniz.

d3 ile çalışırken ihtiyaç duyulan iki temel araç HTML ve CSS. Biz de bir yandan bunları öğrenirken bir yandan d3'e giriş yapıyoruz.

d3'ü elbette rastgele verilerle de denedikten sonra öncelikli amacımız bir gerçek veri setindeki gen ifade miktarlarını kullarak dağılım grafiği (scatter plot) ve çubuk grafiği (bar chart) çizmek oldu. Bunun için d3 adresinde ve tabi internette oldukça fazla hazır kod bulunmakta, bunlara kısa bir araştırma ile erişmek mümkün. Daha sonrasında yapılması gereken kodu işinize uygun hale getirmek. Bunu için bir miktar JavaScript, HTML ve CSS bilmek gerekebilmektedir.


d3 gibi kütüphaneler, amacı bir veri ile yorum sunum ya da  benzeri şeyler yapmak olan kişilere önceden ihtiyacı olabilecek araçları sağladığı ve kişilerin kodlama süresinden tasaruf etmesini sağladığı için oldukça değerlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder