9 Temmuz 2015 Perşembe

9 Temmuz Perşembe

Merhabalar

Ben bu yazın biyoinformatik kamp ekibinden Neslihan. Ortak blogumuza yazmak için paylaşılan günlerden benim payıma perşembe düştü. Stajın 4. gününe girdik ve artık düzenimiz hemen hemen kuruldu diyebiliriz. 

Güne her hafta konu belirleyip perşembe günü teslim edeceğimiz raporları birbirimize anlatarak başladık. Bu haftanın rapor konuları genomik veya proteomik veritabanlarıydı. Ahmet Raşit hocamızın hepimiz için ayrı ayrı belirlediği sekiz veritabanıyla ilgili raporlar oluşturup, bu sabah raporları diğer arkadaşlarımıza açıkladık. 

Raporlardan sonra, günün takım çalışmasına uyum yeteneklerimizi geliştirme kısmı olan Minecraft oynamak vardı. Haftanın önceki yazılarında anlatıldığı gibi Minecraft oyununda
oluşturduğumuz server'da bir üniversite inşa ediyoruz. Bugün, kampüse çok güzel bir kütüphane, rektörlük binası ve üzerinde DNA motifi oluşturduğumuz bir bahçe ekledik bile. Oyundan sonraki günlük özçekimimizi aşağıda görebilirsiniz:).Minecraft oyunumuzu sonlandırdıktan sonra Python'da yeni kodlar yazarak devam ettik. Bugünkü kodlarımızdan birinde, bir kodon listesinde en çok tekrar edenleri bulup, en fazla tekrar eden 5 kodonu ve sayısını yazdırdık. Diğer kodumuz tersten yazıldığında kendisinin 4 katı olan 4 basamaklı sayıyı bulmaktı. Giriş niteliğinde olan kodlarımızın gün geçtikçe zorlaşacağını düşünüyoruz. 

Veri bilimine giriş niteliğinde olan kitabımız Data Scince From Scratch'i bir gün önceden çalışıp anlatma sürecimiz devam ediyor. Bugün Canan ve Mehmet 3. kısım olan 'Visualizing Data' yani veri görüntüleme konusunu hepimize anlattılar.

Bugün staj grubumuzdan arkadaşımız Mustafa'nın doğum günüydü! Ona akşam çimlerde yediğimiz yemekten sonra sürpriz bir kutlama yaptık. Ayrıca perşembe günleri film günümüz ve bu güzel akşamdan sonra gün içinde birlikte seçtiğimiz film olan Inside Man' i izledik. 

Yoğun çalışma programı aralarında yaptığımız dinlendirici ve eğlendirici aktiviteler sayesinde motivasyonumuz artıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Gün geçtikçe hızlanan programımıza tam gaz devam ederken bizi takip etmeye devam etmenizi diliyorum.

Hoşçakalın


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder