6 Ağustos 2015 Perşembe

5 Ağustos, Çarşamba

Kampta son haftaya doğru ilerliyoruz. Yorulduk mu, belki ama motivasyonumuz düşmüyor. Düşürmüyoruz.

d3'ten önceki yazılarda bahsetmiştik. Veri görüntüleme, veri analizi adına mevcut en iyi JavaScript kütüphanelerinden biri. Bu haftalarda odağımızı Python'dan d3'e çeviriyoruz. d3 kullanabilmek içinse HTML ve CSS temeli gerekiyor. Bunun için öncelikle Codeacademy'de ilgili dersleri tamamlamamız gerekiyor, Bugünlerdeki ilk hedefimiz bu. Bu derslere https://www.codecademy.com/en/tracks/web adresinden sizler de ulaşabilirsiniz.

Kampta bir yandan da bir şirket nedir, nasıl yönetilir ve ne gibi gelirleri giderleri vardır bunları anlamaya çalışıyoruz. Bunun için daha önce bir şirket kurma ve yatırım toplama yarışması yapmıştık. Bugün de Game Dev Tycoon adlı oyunda bir turnuva düzenledik. Oyun, kendi bilgisayar oyununu yapan bir şirketi yönettiğiniz bir oyun. Doğru kombinasyonlarla bilgisayar oyunları yapıp bunların satışından ve ilerde çok daha karmaşık süreçlerden sorumlu olduğunuz bir oyun. Tavsiye edilir. 

Biz 10 kişilik bir ekibiz. Bir odada oturuyoruz ve hepimizin önünde bir bilgisayar var. Tam da... Evet o kadar kişi bir odada otutur da Counter Strike oynamaz mı? Oynadık.

Oyunlar bir yana haftanın teması d3'ü yeniden yücelteyim. d3, işi veri analizi ve görüntülemeye bir yerde düşen herkes için paha biçilemez bir kaynak. O yüzden yazının başında bahsettiğim Codeacademy derslerini hızlıca yapıp d3 ile harikalar yaratabilirsiniz. http://d3js.org/ 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder