16 Temmuz 2015 Perşembe

Kısa Bir Mola

Bir mola veriyoruz, ekip bir süre dağılıyor.

Bayram tatili kamp için bir orta nokta. Bir ara veriyoruz, döndüğümüzde aynı şekilde en az 3 hafta daha çalışacağız. Verilen bu ara sizleri endişelendirmesin, yalnızca bir süre Kayseri'de bir arada çalışmıyor olacağız ama kamp ateşi kesinlikle sönmemiş olacak.

İlk yarı biterken Grey filmi gördüğümüz son şey oldu. Bir uçağın karlı dağlarda düşmesiyle kurtlara karşı hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Spoiler vermek gibi olmasın, takım halinde çalışmanın ve iyi bir lidere rağmen nasıl başarısız olunabileceğinin örneklerini bolca bulabileceğiniz bir film. Biraz sorgulama ile belki büyük tabloda bir "karma" bile görülebilir.

Günlük takip ettiğimiz Data Science from Scratch kitabının 7. bölümünde, "Hypothesis and Inference" başlığı altında tüm bu istatistik ve olasılık teorileri ile ne yapacağımızın cevabını bulabilirsiniz, uzun bir bölüm; ancak istatistiğe dair pek çok kavramı ve püf noktayı kitap adım adım anlatmakta. Kitabın bu bölümünde özetle, sıfır ve alternatif hipotezler, tip 1 ve tip 2 hatalar, 1 ve 2 kuyruklu hipotezler, P değerleri, güven aralıkları, P-hacking, A / B testi, Bayes çıkarımları ve Beta dağılımı açıklanıyor.

Unutmayın, bu kitap Python kodları kullanıyor, kitapta anlatılanlar okuyucu tarafından uygulanarak takip edebilir, ayrıca kendi verilerinize uyarlayabilirsiniz.

Bu arada bir kaç gün önce aramıza Gen Kök'te müdür yardımcısı olan Doç. Dr. Servet Özcan'ın kızları yeni stajyerler olarak katıldı. Bizlerle birlikte sunumlar hazırlıyor, Minecraft oynuyorlar :)

Minecraft demişken kampın bu yönünü de takip edenlere müjde, üniversitemize bir stadyum kazandırdık.

Bayram tatili bir film arası, ancak film bitmedi; hakkında konuşmaya ve merak etmeye devam edeceğiz.

Görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder