8 Temmuz 2015 Çarşamba

7 Temmuz Salı

Herkese merhaba,
Ekibimizin en yeni üyesi olarak kendimi tanıtayım,ben Cansu. Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim. Bundan sonra burada her hafta salı günlerimizin nasıl geçtiğini sizlere aktarmaya çalışacağım. Hadi başlayalım :) 

Stajımızın bir gününü daha geride bıraktık. Bugüne "Minecraft" adlı, küplerden oluşan açık bir dünyada bir şeyler tasarlamaya/inşa etmeye dayalı oyunu kendi aramızda grup halinde oynayarak başladık. Hocamızın bu oyunu özellikle takım çalışmasında gelişmemiz için oynamamızı istedi. Birkaç küçük teknik aksaklık yaşamış olsak da sonunda istediğimiz gibi gitmeye başlayan oyunumuzda ilerleyen günlerde hep birlikte, kendi belirlediğimiz kurallarla büyük ölçekli bir dünya inşa etmeyi planlıyoruz.  

Yaz kampımız boyunca birçok farklı kişiyle gerçekleştirmemiz planlanan Skype görüşmelerinin ilkini de bugün Mehmet Emre Somer ile yaptık. Bizim şu an geçmekte olduğumuz yollardan geçen ve 2014 Biyoinformatik Yaz Stajı ekip üyelerinden olan Emre, Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu. Kendisi bizlere geçen yıl burada bulunmanın kendisine kazandırdıklarından, doğru yerde staj yapmanın öneminden ve iş görüşmesi deneyimlerinden bahsederek aklımızdaki birçok soruyu da cevaplamış oldu.

Yaz kampımızdaki ilk kodlama tecrübemimizi ise aslında küçük yaşlı kullanıcıların eğitimi için yapılmış olsa da kodlamanın temel mantığı hakkında iyi bir fikir sahibi olmamızı sağlayan "Scratch" adlı ücretsiz programlama diliyle edindik. Eğlendirirken öğretmek için yapılmış bu dille önceden hazırlanmış kod bloklarını kullanarak interaktif hikayeler, oyunlar ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bizim bugünkü amacımız ise iki farklı oyun tasarlamaktı. Bunlardan ilki rastgele yukarıdan düşen nesneleri aşağıda hareket ettirerek kontrol edebildiğimiz bir başka cisimle yakalama üzerine kuruluydu. İkincisi ise karşılıklı iki kaleyi koruyan, aşağı yukarı hareket ettirilebilen "kaleciler" ve ortada iki taraf arasında gidip gelen bir top üzerine kuruluydu.  

Son olarak da, Joel Grus'un yazdığı "Data Science from Scratch" adlı veri bilimiyle ve ilgilendiğimiz programlama dili olan Python ile ilgili kitabı okumaya başladık. Bundan sonra gruplar halinde bu kitabın ünitelerine yoğunlaşıp birbirimize aktarmaya çalışacağız. 
Bizden şimdilik bu kadar :)
Sevgi ve bilimle, hoşça kalın,

H. Cansu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder