28 Temmuz 2015 Salı

28 Temmuz - Alanında Bir İlk: Biyo Hackathon

Merhaba sevgili takipçilerimiz!
Özellikle son üç gündür elimizdeki tüm sosyal medya imkanlarını seferber ederek duyurmaya çalıştığımız "Biyo Hackathon" etkinliğimize belki siz de bir yerlerde denk gelmişsinizdir. Gelmediyseniz de üzülmeyin, yazının devamında ilgili bağlantıları paylaşıyor olacağız. Burada da bu etkinliğimizden daha önce kısaca bahsetmiştik ama gerçekten de şu zamana kadar ne yaptığımızı merak ediyorsanız hemen anlatalım.

Bu etkinlikte ana amacımız 48 saat boyunca kendimizi adayarak, bize verilen çeşitli görevleri tamamlamak için Python kodları yazmaktı, biz de öyle yapıyoruz. 48 saat ilk başta biraz göz korkutucu olsa da Twitter sayfamızda paylaştığımız hazırlık fotoğraflarımızdan da görebileceğiniz gibi burada kendimize harika bir ortam oluşturduk ve ihtiyacımız olan her şeyi de yanımıza aldık. Odamızın zeminini halıyla kaplamaktan tutun da çok zorlandığımızda biraz kestirerek kafamızı toplayabileceğimiz minik uyku alanlarına kadar her şeyi düşündük. Toplamda yedi adet olan görevlerimiz de tahmin edeceğiniz üzere çeşitli zorluk derecelerindeki biyoinformatik problemlerinden oluşuyor. İşleri biraz daha kızıştırmak ve rekabet ortamının sağladığı hızdan faydalanmak içinse "Beans" (Fasülyeler) ve "Chickpeas" (Nohutlar) olmak üzere iki gruba ayrıldık. Bu ilginç grup isimlerini nereden buldunuz diyebilirsiniz, onları böyle seçtik çünkü her görevde kazandığımız puanları grup kavanozumuza kuru fasülye veya nohut olarak aktararak görsele çeviriyoruz. Pazartesi sabahı saat 11:00'da başladığımız maratonumuza yarın sabah saat 11:00'a kadar devam edeceğiz. 

Bizi takip etmek isterseniz ya da şu saate kadar bu maratonda neler yaptığımızı görmek isterseniz Twitter adresimizde anlık olarak neler yaptığımızı, bize veriler her görevi ve çok daha fazlasını paylaşıyoruz, hem de fotoğraflarla :) 

Buna ek olarak, eğer yazdığımız kodları merak ediyorsanız her görevi tamamladıktan sonra çözümünü açıklamalarla birlikte Wiki sayfamızdan paylaşıyoruz. Siz de kodlarla bize eşlik etmek isterseniz yazdığımız çözümlerle kendi kodlarınızı karşılaştırabilirsiniz. 

Twitter Biyo Hackathon sayfamız: https://twitter.com/biyohackathon
Wiki'deki çözümleri bulabileceğiniz adresimiz : http://t.co/llldIGlnSm


Kapanışı maratonumuzun ilk gününden bir fotoğrafla yapıyor ve tekrar biyoinformatik kodlarına gömülmek üzere arkadaşlarıma katılıyorum. Kendinize iyi bakın!

Sevgi ve bilimle kalın,
Hoşça kalın,
H. Cansu

1 yorum: