11 Temmuz 2015 Cumartesi

11 Temmuz Cumartesi ve Biz Yine Buradayız !!

         Herkese merhaba. Ben Fatma. ODTÜ Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim. Bugün ilk olmak üzere, her cumartesi buradan sizlerle kampımızın nasıl gittiğini, neler yaptığımızı paylaşacağım.
            
            Bugün cumartesi ve biz haftasonu torpili alarak güne biraz daha geç başladık. Bir araya gelmemizle işlerimizi halletmeye başlamamız bir oluyor zaten. Bugün de aynı şekilde toplanır toplanmaz kod yazmaya başladık. Bugünkü kodumuz, bize verilen FASTA formatındaki bir sekansın içinden, gereksiz satırları çıkararak intron ayıklamaktı. Grup olarak şimdiye kadar en zorlandığımız kod oldu ama kısa fonksiyonlar imdadımıza yetişti sonunda. Bunu yazdıktan sonra başka bir genden, birden fazla ekzon ayırmaya ve bu bulduklarımızı sıralamaya çalıştık. Gün bitti ancak henüz başarılı bir grup çıkmadı. Biz de bunu pazar günü uğraşmak üzere ödev olarak aldık.
             
            Daha sonra Ahmet ve ben “Data Science From Scratch” isimli kitaptan, anlatmamız gereken konuyu anlattık arkadaşlarımıza. 1 haftada kocaman bir kitabın 6. Ünitesine gelmemiz gerçekten çok güzel. Kendi başımıza çok daha uzun süre alabilecek bir çalışmayı, ekip olarak yaptığımıza çok daha kısa bir sürede ve daha verimli olarak başarabiliyoruz. Bakalım kaç kitap bitireceğiz bu şekilde ?! Konumuzdan bahsetmek gerekirse, veri biliminde istatistik biliminin nasıl kullanıldığı anlatılmıştı genel olarak. Ben çeşitli örneklerle korelasyonun veri bilimindeki öneminden, olası hatalardan ve korelasyon ile nedensellik arasındaki ilişkiden bahsettim. Korelasyon kullanarak bir web sitesinde harcanan zaman ve arkadaş sayısının birlikte hareket ettiğini, hangi grup kullanıcıların arkadaş edinme konusunda daha sevecen olduğunu ya da kullanıcı sayısının neler ile orantılı olabileceğini ölçebilmek, gerçek hayatla alakalı olduğundan işin zevkini artırıyor.  
          
            Günümüzü bitirirken en eğlenceli çalışmamız olan Minecraft oyunumuzu oynadık. Bugünkü görevimiz çok değerliydi çünkü GENKÖK binasını inşa ettik. Bunun yanında muhtemel mühendislik binamızın şeklini verdik iyice. Yeni dünyamızdaki GENKÖK, gerçek halinden farksız oldu. Bu nedenle emeği geçen arkadaşlarıma buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Çatı için bize çok yardımı dokunan Google Maps’e de öyle.. Günde sadece 1 saat çalışarak 4 günde bu noktaya geldik. Herkese benden çay ! Geleneksel Minecraft selfiemizi de ekleyeyim de tam olsun.
            
           


            Yarın pazar ama bizim yazmakla yükümlü olduğumuz birkaç kod var. Bu nedenle pek de pazar gibi olamayacak. Ama biz çok eğleniyoruz. Bir yandan beyin hacmimiz artarken bir yandan eğleniyoruz. Böyle staj bulması zor azizim! Biyoinformatik alanına dair güncel kalmak istiyorsanız bizi takipte kalın.
            
            Sevgiler.
            FC

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder