23 Temmuz 2015 Perşembe

23 Temmuz

Merhabalar

Bugüne hocamızın güzel kahvaltı sürpriziyle başladık. Hazırladığımız kahvaltılıkları tabaklarımıza aldıktan sonra Ahmet hoca bizlere sunum yapmanın inceliklerini anlattı. Sunum yaparken dinleyiciyi kendine bağlama, vurgulanması gereken noktalar, konuları birbiriyle ilişkilendirme gibi konulara girdik. Sunum yapmak, kendimizi ve yaptığımız işi güzel bir biçimde ifade edebilmemiz için oldukça önemli olduğundan bu konu hakkında öğle saatlerine kadar yaptığımız ders bizim için oldukça faydalı oldu diyebiliriz.
Öğlen yemek için okulun yemekhanesine gittikten sonra ani bir kararla Starbucks'a gidip şirket kurmaya karar verdik. Evet, kahvelerimizi aldık ve hayali PlayStation oyun salonumuzu kurduk. Bunun için salonun büyüklüğü, alacağımız PS'lerin türü ve sayısı, çalıştırılacak eleman sayısı gibi faktörlere karar verip, gider ve gelirlerimizi hesapladık. 5 yıl sonunda elde ettiğimiz geliri hesapladıktan sonra oldukça paramız olduğumuzu gördük :)  Şirket kurarken biz adlı fotoğrafımızı aşağıda sizinle paylaşıyorum. 


Şirketimizi kurduktan sonra Genkök'e döndük. Geçen yılın stajyerlerinden Cansu Tekin ile Skype görüşmemiz oldu. Bu görüşmede Cansu Tekin bize yurtdışında yüksek lisans, doktora ve MEB bursiyerliği hakkında aklımızdan soru işaretlerini silecek açıklamalarda bulundu.

Skype görüşmesinden sonra hepimize kendi şirket projemizi kurmamız, mantıklı bir şekilde olabildiğince bütün gelir giderleri hesaplamamız söylendi. Hesaplardan sonra iş her bir şirketi kurabilmek için gerekli paralar hesaplanıp, diğerlerini yatırıma ikna etmeye kaldı.  En yüksek yatırımla en düşük hisse talebinde bulunan kişileri seçip, en mantıklı olan birleşimi sağlamaya çalıştık. Şirket konularında yaptığımız çalışma planlama yeteneği geliştirmemiz açısından oldukça faydalı oldu. En sonunda ise 5 yıl sonunda her birimizin elde ettiği parayı hesaplayıp günü kapattık.

.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder